Gezintrek: Dağ ve macera

Bayramda Gökçeada ve Kazdağları Kampı

Kurban Bayramı’nda 31 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde Gökçeada ve Kaz Dağları’na kamp yapmaya gidiyoruz… Öncelikle, bölgeler hakkında bilgi sahibi olsanız da ben yine bölgeler hakkında küçük bir not iletmek istiyorum… Gökçeada (İmroz): Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan Gökçeada Türkiye’nin en büyük adasıdır. Antik adı İmbros (İmroz) olan ilçe, 1970 yılında Gökçeada adını almıştır. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km.… (devamı)

Meteor yağmuru, doğa yürüyüşü ve kamp

Kampa gidiyoruz. Ve 12/13 Ağustos hafta sonu “Meteor Yağmuru”nu çadırımızdan izleyeceğiz… Saatte 100’ü aşkın göktaşı yağmuru gözlemlenebilen Perseid Meteor Yağmuru meraklı gözlemciler tarafından bu sene de heyecanla bekleniyor. Ve biz bu özel günde keyifli bir kamp için bir araya geliyoruz… Her yaştan isteyen herkesin katılabileceği bu etkinlikte doğa yürüyüşü, kamp ateşi, şarkı ve türküler, ateş başı hikayeleri bizimle beraber olacak.… (devamı)

Uludağ Gece Yürüyüşü

5 Ağustos C.tesi akşamı bir gece yürüyüşü ile Marmara Bölgesi’nin en yüksek noktasına Uludağ’ın zirvelerine gidiyoruz… Cumartesi akşam saatlerinde İstanbul’u terkediyor ve Uludağ’a doğru yola çıkıyoruz… Gecenin ilerleyen saatlerinde 2. oteller bölgesine ulaşacağız. Ve patikalardan yürüyerek zirveye doğru yol alacağız. Güneşin doğduğu saatlerde zirvede olacağız. Biraz dinlenme, biraz fotoğraf ve kahvaltı sonrasında başladığımız noktaya doğru inişe geçeceğiz… Ve pazar günü… (devamı)

Ihlara Vadisi ve Hasan Dağı

15/16 Temmuz tarihlerinde Ihlara ve Hasan Dağına gidiyoruz… IHLARA VADİSİ: Aksaray İli, Güzelyurt İlçesi, Ihlara Kasabası’nda ve Hasan Dağı’nın kuzey doğusunda yer alır. Aksaray’a 40 km, Güzelyurt ise 7 km mesafededir. Rüzgarın esip esipte arada dinlendiği, Melendiz suyunun ise derin ve sessiz dik yamaçlı bir vadinin ortasından akarak, “Dönerek Akan Suyun Halkı”na “Peristrama” adını verdiği Ihlara Vadisi, İlk Hristiyanların vadi… (devamı)

Kartepe doğa yürüyüşü

5 Şubat Pazar günü Kartepe’ye gidiyoruz… Bölgenin kış sporları açısından önemli merkezlerinden biri olan Kartepe 1609 metre rakım ile Uludağ’dan sonra bölgenin en yüksek noktası… Keltepe olarakta bilinen Kartepe’nin zirvesinde verici istasyonları bulunmakta ve zirveye ulaşan yol bizimde rotamız olacak… Ben yürümeyeceğim kar keyfi yaşamak istiyorum diyenleri otel bölgesinde bırakıyoruz… Daha kısa mesafe bana uyar diyenleri Kuzu Yayla’da ki tesise… (devamı)

Yeni yılı Eznevit zirvede karşılıyoruz…

Küçük bir ekiple Aladağlar’a gidiyoruz. Plan; Eznevit (3560 mt) ve şartlara bağlı olarak Karasay (3550 mt) zirveleri ve burada yeni yılı karşılamak… Eznevit Zirvesi; Niğde Aladağlar bölgesinde yer alan yüksek zirvelerden birtanesi. Rotamız yayla bölgesine kamp atıp sabah saatlerinde zirveye çıkmak ve hava koşullarına bağlı olarak hemen devamında yer alan Karasay Zirve’sine gidip inmek şeklinde olacak…