Kaçkar Güney Yaylaları

16-22 Temmuz tarihleri arasında Karadeniz’e ve yaylalara gidiyoruz. Özet ve geniş program bilgileri aşağıda… Merak ettikleriniz için arayabilirsiniz ve sorabilirsiniz…
Uçak biletleri pahalanmaya başlamış bile. Ne kadar erken karar verirseniz o kadar iyi olur… Ayrıca isteyenler için süreyi birkaç gün uzatıp Kaçkar Zirve yapabiliriz.
Katılım için Cem Ergun: 0 532 506 33 70 / ergun_2000@hotmail.com
Geliyorum diyen arkadaşlardan 300 TL kaparo alınacaktır…

1.Gün 16 Temmuz Pazartesi: Trabzon – Şimşirli Cami – Anzer Yaylası – Ovit Geçidi – İspir
2. Gün 17 Temmuz Salı: Moryayla – Yedigöller – İspir
3. Gün 18 Temmuz Çarşamba: Hünyemek (Yüncüler) – Aşıt yürüyüşü (3000m) – Olgunlar
4. Gün 19 Temmuz Perşembe: Nastaf Yayla – Dilberdüzü – Olgunlar
5. Gün 20 Temmuz Cuma: Naznara – Satibe Sırtı – Karagöl – Barhal
6. Gün 21 Temmuz Cumartesi: Yüksekoba – Salivan Yayla – Abu Vice Vadisi – Açxozli – Çağlayan
7. Gün 22 Temmuz Pazar: Picxala Deresi keşfi – Hacımemet Oba’da dere keyfi ve Trabzon’a dönüş.

Etkinlik bedeli :

1.450 TL (16 Kişilik katılımda ve 2-3 kişilik odalarda konaklamalı kişi başı tur fiyatıdır)
1.600 TL (12 Kişilik katılımda ve 2-3 kişilik odalarda konaklamalı kişi başı tur fiyatıdır)
Maksimum kapasite 28 kişi / Minimum kapasite 10 kişi

Dahil olanlar:
– Bütün transferler,
– 6 gece konaklama, (6 kahvaltı-6 akşam yemeği)
– Milli park giriş ücretleri,
– Seyahat sigortası,
– Mihmandarlık hizmetleri

Dahil olmayanlar:
– Şehirlerarası ulaşım bedeli. İstanbul(vb)- Trabzon / Trabzon veya Hopa-İstanbul (vb)
– Öğle yemekleri (Kumanya için ortak alışveriş yapmak gerek)
– Müze giriş ücretleri
– Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem vb. gibi)

Detayı Sevene Tur Programı:
1.Gün 16 Temmuz Pazartesi: Trabzon – Şimşirli Cami – Anzer Yaylası – Ovit Geçidi – İspir
Trabzon’da sabah 09-10 arasında katılımcılar ile buluşuyoruz. Havaalanında ve otogardan katılımcıları alıp direk Sürmene ilçesine yol alacağız. İsteyenler ile kısa bir kahvaltı molasını Memişağa konağında yapacağız. Ardından İkizdere vadisine giriyoruz. Burada Şimşirli Köyünde iki ahşap cami gezeceğiz. Devamında Anzer yaylasına çıkacağız ve öğle yemeğimizi burada alacağız. Çevre gezisi sonrası tekrar vadiye dönerek Ovit geçidine çıkacağız. Burada küçük bir göl gezisi yürüyüşü yapacağız. Daha sonra İspir ilçesine vararak bungalovlara yerleşeceğiz.

2. Gün 17 Temmuz Salı: Moryayla – Yedigöller – İspir
Bugün Kaçkar sıra dağlarının belki de en güzel göllerini barındıran Yedigöller bölgesine gidiyor olacağız. İlk mola yerimiz Moryayla Köyü olacak. Köyde düzenlenmiş küçük bir etnografı müzesi bulunmakta. Buraya kısa bir ziyaret yapmadan olmaz. Ardından Yedigöller bölgesine araçla çıkıp göllere yarım saate iniyoruz. Öğle pikniğimizi yapıp yaklaşık 2 saatlik bir göller yürüyüşü yapacağız. Bölge görsellik sunması açısından çok özeldir. Tadına doyulmaz gezi süresi sonunda aracımıza dönüp Farklı bir yoldan İspir’e dönüyoruz. Kale gezisi yapıyoruz. Ardından bungalovlarımızda dinleniyoruz.

3. Gün 18 Temmuz Çarşamba: Hünyemek (Yüncüler) – Aşıt yürüyüşü (3000m) – Olgunlar
Kaçkar Dağlarının güney eteklerindeki tuhaf köylerden birine gideceğiz. Bu coğrafya kadim yaşamların izlerini taşıyan çok özel bir bölgedir. Gideceğimiz köy eski adı “Hünyemek” olan kadim bir yerleşkedir. Tuhaflığı 2.300 metrede kurulmuş olması ve tıpkı bize Himalayar da oluyor hissi vermektedir. Köye varışımız iki saati aşan bir yolculukla olacak. Ardından köyün içinden başlayan yürüyüş ile 3.000m yüksekliğinde Hevek geçidine yürüyeceğiz. Buradan harika bir vadiden Kaçkar, Altıparmak, Bulut Dağı zirvelerini ve Naletleme geçidini izleyerek Olgunlar köyüne 6 saatlik bir yürüyüş ile ileceğiz. Köydeki pansiyonuma yerleşiyoruz. Akşam aşıt şerefine kutlama olacak.

4. Gün 19 Temmuz Perşembe: Nastaf Yayla – Dilberdüzü – Olgunlar
Kaçkar Dağlarının zirve programında en çok kullanılan güzergâhı üzerinden ana kamp dediğimiz Dilberdüzü bölgesine yürüyüş yapıyor olacağız. Müthiş bir buzul (Moren) vadisi olan bu vadide Nastaf yaylası adında birde küçük bir yayla göreceğiz. Öğle yemeğimizi Kaçkar Dağı Ana kampı olan Dilberdüzündeki kamp alanımızda piknik yaparak yiyeceğiz. Toplam 6 saat sürecek bir yürüyüş olacak. Müthiş Kaçkar güney rotası manzarası, eski yayla yerleşimleri, Kaçkar çiçekleri ve derede yüzme keyfi içerecek harika bir doğa günümüz daha olacak. Kaçkar zirve rotası içinde önemli bir deneyim edinmiş olacağız. Akşam konaklamamız yine aynı yerde olacak.

5. Gün 20 Temmuz Cuma: Naznara – Satibe Sırtı – Karagöl – Barhal
Olgunlar köyünden eşyalarımızı alarak ayrılıyoruz. Altıparmak dağlarının güney vadi yaklaşımı olan Barhal köyüne ineceğiz. Barhal Köyünden Artvin’in en güzel dağ manzaralı ve otantik yaylası olan Naznara ve Amaneskit Yaylalarını gezmeye yol alıyoruz. Altıparmak dağlarının eteklerinde sıralanmış bu yaylalar Altıparmak dizileri ile birlikte çok güzel görüntüler vermektedir. Fotoğraf meraklıları için özellikle bu gün enfes kareler yakalama günüdür. Amaneskit ve Naznara yaylaları gezisinden sonra Satibe sırtına çıkacağız. Altıparmak dağlarını 360 derece manzara ile izleyebileceğimiz harika bir sırt bölgesinde olmuş olacağız. Buradan isteyenler ile Karagöl buzul gölüne yürüyüş yapabiliriz. Yürüyüşlerden sonra aracımızla Barhal köyüne geri dönüyoruz. Köyde cami olarak kullanılan Barhal Kilisesi gezisi yapıyoruz. Günü Barhal köyünde sonlandırıp pansiyon’a dönüyoruz.

6. Gün 21 Temmuz Cumartesi: Yüksekoba – Salivan Yayla – Abu Vice Vadisi – Açxozli – Çağlayan
Bugün erkenden pansiyonumuzdan hareket ediyoruz. Bölgenin yüksek Gürcü köylerinden biri olan Yüksekoba (Kobak)Köyü’ne çıkacağız. Buradan biraz zorlu yollar ile önce Saligvan Yaylasına oradan da Marsis geçidine çıkacağız. Bulunacağımız nokta 2.900 metre yüksekliğinde Kaçkarların güneyinden kuzeyine geçilen önemli geçitlerden biri olcak. Buradan başlayacak yürüyüş sürekli yokuş inerek önce Çamlık yaylasına, Ardından Çatak yaylasına ve devamında taş basamaklı yolları geçerek Abu Viçe vadisinin içlerinden Açxozli mevki dediğimiz yerde son bulacak. Gürcü düzünde aracımızla buluşuyoruz. Araçla Aslandere köyüne ulaşacağız. Çağlayan vadisinde kısa geziler yaparak Fındıklı ilçesindeki pansiyonumuza yerleşiyoruz. Akşam bugünkü müthiş yürüyüşümüzü ve turumuzun son gününü kutlamak için eğlenmeye ne dersiniz?

7. Gün 22 Temmuz Pazar: Picxala Deresi keşfi – Hacımemet Oba’da dere keyfi ve Trabzon’a dönüş.
Doğu Karadeniz’in pek bilinmeyen yaylalarında gerçekleştirdiğimiz gezimizin son günü olacak. İlk olarak Picxala geresi dediğimiz Arılı vadisi deresinde bir göle gideceğiz. Laz coğrafyasında ve Laz derelerinde deniz ne kadar öneml ise derede yüzmek de o denli önemli olmakta. Bu vadinin cazibe yeri ise Hacimehmet tobası olacak. İsteyenler ile derede yüzme keyfi yapacağız. Öğle saatinde pansiyon’a dönüp eşyalarımızı toplayacağız ve Trabzon’a doğru yola çıkacağız. Katılımcıları saat 18.00 dolaylarında havaalanında yolcu edip vedalaşıyoruz.