Bayramda Gökçeada Çadır Kampı

Ramazan Bayramı’nda 4 Haziran – 7 Haziran tarihlerinde Gökçeada’ya kamp yapmaya gidiyoruz…
Gökçeada (İmroz): Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan Gökçeada Türkiye’nin en büyük adasıdır. Antik adı İmbros (İmroz) olan ilçe, 1970 yılında Gökçeada adını almıştır. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km. olan adada 5 gölet bulunmaktadır. Su kaynaklarının çokluğu bakımından dünyanın dördüncü adasıdır. Yılın büyük bir bölümü rüzgar alan adanın coğrafi yapısı çevre adalardan oldukça farklıdır.
Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, Homeros’un yazdığı destanlarda adı geçen kentin bulunduğu Gökçeada 1455 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 1912 Balkan Harbi yenilgisinin ardından Yunanistan’ın kontrolüne geçen ada, 1923’ de Lozan Antlaşması’ndan sonra tekrar Türkiye’ye bağlanmıştır.
Dere Köy, Kale Köy, Tepe Köy, Zeytinli, Eski Bademli olmak üzere adada 5 Rum köyü vardır. Kentsel sit alanı olan bu köylerin mimari dokusu koruma altındadır.

Etkinlik Programı:
1. Gün: 4 Haziran salı günü saat 00:00’da İstanbul’u terkediyoruz ve sabah ulaşacak şekilde Gökçeada’ya doğru yola çıkıyoruz. Sabah ilk feribot ile adaya geçerek kamp alanımıza ulaşıyoruz. Ve Gizli Liman’da çadırlarımızı kuruyoruz… Serbest zaman, deniz keyfi ve dinlenme…
2. Gün: 5 Haziran çarşamba sabah kahvaltı sonrası aracımız ile adayı ve köyleri dolaşmaya çıkıyoruz. İsteyen ada turuna gelmeyip denizin keyfini çıkartabilir.
3. Gün: 6 Haziran perşembe sabah kahvaltı sonrası kamp alanında ve denizde vakit geçiriyoruz. Öğlen sonrası ise Marmaros Şelalesine yürüyoruz ve kamp alanımıza dönüyoruz.
4. Gün: 7 Haziran cuma günü akşam üzerine kadar kamp alanında ve denizde vakit geçiriyoruz. Ve akşam üzeri geri dönüşe geçmek üzere kampımızı topluyoruz…

Faaliyet için; Çadır, mat, uyku tulumu, bot türü bir ayakkabı, şapka, gözlük, baton, polar mont, yanınızda taşıyacağınız malzemeler için bir küçük sırt çantası, yağmurluk, eldiven, bere, fener, yedek kıyafet, tozluk, koruyucu krem gibi malzemeler ile sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Malzeme eksiği olanlara olanaklarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışacağız.

Facebook üzerinden katılım yapmanız yeterli değil. Mail veya mesaj ile bineceğiniz durağı, telefon ve mail adresinizi bildirdikten sonra katılımınız kesinleşecektir… Cem Ergun: 0 532 506 33 70 / ergun_2000@hotmail.com

ÖNEMLİ: Faaliyet bedeli katılımcı sayısı göz önüne alınarak hesaplanıyor. Son dakika iptallerini sevmiyoruz. Belirtilen iptal zamanları dışında iptal eden veya etkinliğe katılmayanlardan etkinlik bedeli tahsil edilecektir… Ayrıca katılmayarak yedek bekleyen kişilerin katılımını engellediğinizi unutmayınız…

Etkinlik bedeli: 480 TL, (ulaşım, feribot, rehberlik, seyahat sigortası, acente masrafı içerir. 23 kişi üzeri katılımda 400 TL)

Araç durakları: Pendik Köprüsü, E5 durakları, Kadıköy, M.köy, İncirli vs…

Kıyafet seçiminde pamuklu, kot gibi çabuk kurumayan giysiler tercih etmeyiniz… Yedek giysi getirenler araçta bırakabilir ve faaliyet bitiminde değişebilirler…

Bu tür doğa faaliyetleri; sağlık sorunları olanların katılımı için uygun değildir…
Bu tür doğa faaliyetleri; kendi doğası gereği zorluklar ve riskler içerir.
Belirtilen bütün koşullar (başlangıç ve bitiş saati, şehre dönüş saati gibi zamanlama, tahmini rota uzunluğu, hava durumu vb.) etkinlik günü ve etkinliğin yapıldığı bölgeye göre rehber insiyatifi ile sonradan değişiklikler gösterebilir.

Doğada asla çöp bırakmıyoruz…

Share this Post