Bayramda Gökçeada ve Kazdağları Kampı

Kurban Bayramı’nda 31 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde Gökçeada ve Kaz Dağları’na kamp yapmaya gidiyoruz… Öncelikle, bölgeler hakkında bilgi sahibi olsanız da ben yine bölgeler hakkında küçük bir not iletmek istiyorum…

Gökçeada (İmroz): Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan Gökçeada Türkiye’nin en büyük adasıdır. Antik adı İmbros (İmroz) olan ilçe, 1970 yılında Gökçeada adını almıştır. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km. olan adada 5 gölet bulunmaktadır. Su kaynaklarının çokluğu bakımından dünyanın dördüncü adasıdır. Yılın büyük bir bölümü rüzgar alan adanın coğrafi yapısı çevre adalardan oldukça farklıdır.
Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, Homeros’un yazdığı destanlarda adı geçen kentin bulunduğu Gökçeada 1455 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 1912 Balkan Harbi yenilgisinin ardından Yunanistan’ın kontrolüne geçen ada, 1923’ de Lozan Antlaşması’ndan sonra tekrar Türkiye’ye bağlanmıştır.
Dere Köy, Kale Köy, Tepe Köy, Zeytinli, Eski Bademli olmak üzere adada 5 Rum köyü vardır. Kentsel sit alanı olan bu köylerin mimari dokusu koruma altındadır.

Kazdağları (İda): Kazdağıları ve etekleri Çanakkale ve Balıkesir illerindeki birçok ilçeyi içeren geniş bir alanı kapsar. Batıda Dededağı, ortada ana Kazdağı, doğuda Eybek dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran ve Susuz dağlarından oluşan Kazdağları silsilesi Marmara bölgesi ile Ege bölgesini birbirinden ayırır. Burhaniye, Edremit, Güre, Altınoluk, Küçükkuyu, Ayvacık, Bayramiç gibi birçok ilçe Kazdağları’nın eteklerinde kurulmuştur.
Kazdağları’nın binlerce yıl öncesinden gelen bir adı da İda’dır. İda’nın sözlük anlamı kesinlik kazanmamıştır, eski bir Anadolu dili olan Luwi’ceden geldiğini ve Kybele’nin bir sıfatı olduğunu savlayanlar olduğu gibi, kelimenin ağaç ya da orman anlamında olduğunu dile getirenler de mevcuttur. Antik tarih yazarı Homeros’un “hayvanların anası, kaynağı bol, bin pınarlı İda” olarak nitelendirdiği Kazdağları, mitolojide önemli bir yer tutar. Homeros’un İlyada’sına göre tanrı Zeus, Truva savaşını İda dağının zirvesinden seyretmiş; Hera, Athena ve Afrodit arasında, çoban Paris’in jüriliğinde yapılan güzellik yarışması yine bu dağlarda gerçekleşmiştir. Özellikle Roma İmparatorluğu’nun kuruluş hikayesini içeren ve Vergillius tarafından kaleme alınan Aeneid destanında, Akhalara yenilen Truvalıların Kazdağı Köknarı ağaçlarından gemiler yaparak İtalya’ya göçtükleri ve orada kurdukları şehir ile Roma İmparatorluğu’nun tohumlarını attıkları anlatılır.

Etkinlik Programı:
1. Gün: 30 Ağustos Çarşamba akşam saatlerinde arife günü sabah ulaşacak şekilde Gökçeada’ya doğru yola çıkıyoruz. 31 Ağustos Perşembe sabahı ilk feribot ile adaya geçerek kamp alanımıza ulaşıyoruz. Ve Gizli Liman’da çadırlarımızı kuruyoruz… Serbest zaman, deniz keyfi ve dinlenme…
2. Gün: 1 Eylül Cuma sabah kahvaltı sonrası aracımız ile adayı ve köyleri dolaşmaya çıkıyoruz. Sonrasında Marmaros Şelalesine yürüyoruz ve kamp alanımıza dönüyoruz. İsteyen ada turuna gelmeyip denizin keyfini çıkartabilir.
3. Gün: 2 Eylül c.tesi sabah kahvaltı sonrası kampımızı toplayıp adayı terk ediyoruz. Ve Kazdağları’na doğru yola çıkıyoruz… Kamp alanımıza ulaşıyor ve kampımızı kuruyoruz. Dinlenme, derede yüzme ve dağın kokusunu içimize çekme zamanı.
4. Gün: 3 Eylül Pazar günü çevre yürüyüşleri, dereler, şelaleler görecek ve günü serin sulara kendimizi bırakarak geçireceğiz.
5. Gün: 4 Eylül P.tesi. Bayramın ve gezimizin son günü. Öğlen saatlerinde toplanıyor ve geri dönüşe geçiyoruz.

Faaliyet için; Çadır, mat, uyku tulumu, bot türü bir ayakkabı, şapka, gözlük, baton, polar mont, yanınızda taşıyacağınız malzemeler için bir küçük sırt çantası, yağmurluk, eldiven, bere, fener, yedek kıyafet, tozluk, koruyucu krem gibi malzemeler ile sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Malzeme eksiği olanlara olanaklarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışacağız.

Katılım için lütfen bilgilendirmeyi mail ile yapınız… ergun_2000@hotmail.com

Kıyafet seçiminde pamuklu, kot gibi çabuk kurumayan giysiler tercih etmeyiniz…

Bu tür doğa faaliyetleri; sağlık sorunları olanların katılımı için uygun değildir…
Bu tür doğa faaliyetleri; kendi doğası gereği zorluklar ve riskler içerir.
Belirtilen bütün koşullar (başlangıç ve bitiş saati, şehre dönüş saati gibi zamanlama, tahmini rota uzunluğu, hava durumu vb.) etkinlik günü ve etkinliğin yapıldığı bölgeye göre rehber insiyatifi ile sonradan değişiklikler gösterebilir.

Doğada asla çöp bırakmıyoruz…

*1618 sayili yasa kapsamina giren faliyetlerimiz Tursab; A Gurubu 9361 sayili seyahat acenta isletme belgesi ile yapilmaktadir.

Share this Post