Broad Peak (2022) – Film – İlk kış tırmanışı

Polonyalı bir dağcı ekip K2 tırmanışı için Karakurum Dağları’na gider. Ancak günlerce beklemelerine rağmen, hava koşulları bu tırmanış için uygun ortamı oluşturmaz.

Bunun üzerine; Maciej Berbeka ekip arkadaşı Maciej Pawlikowski ile birlikte rotayı daha önce hiç kış çıkışı yapılmamış Broad Peak’e (8.051 mt) çevirir. İkili zor koşullarda ve -40 derecelere ulaşan soğuk ve rüzgar ile mücadele ederek geçit bölgesine kadar ulaşırlar. Ancak burada Maciej Pawlikowski geri dönme kararı alır ve Maciej zirveye doğru tek başına tırmanışa devam eder. Fırtınalı bir havada 6 Mart 1988 tarihinde zirveye ulaşır. Ancak göz gözü görmüyordur ve hava kararmıştır.

Geceyi dik bir yamaçta aştığı bir kar çukurunda geçirir. Gün aydınlandığında ayakları donmaya başlamış ve bacakları bedenini taşıyamayacak durumdadır ve yolunu, yönünü kaybetmiştir. Güçlükle haraket ederek yolunu bulur ve geçitten aşağı iner. Bir süre sonra alt kampta onu bekleyen Maciej Pawlikowski yardımına gelir. Sonrasında ana kamptan gelen diğer ekip arkadaşlarının yardımı ile bölgeye ulaşan helikopter ile hastaneye doğru yola çıkar.

Broad Peak’e (8.051 mt) yapılan ilk kış zirvesi Polonya’da ve dünyada manşet olur. Ancak bir süre sonra Maciej Berbeka’nın çıktığı zirvenin Broad Peak olmadığı, yakınında ki Rocky Zirvesi (8.028 mt) olduğu anlaşılır. Maciej, ekip arkadaşları tarafından uyarılmadığı için ekibe küser ve uzun süre onlar ile tırmanışlara gitmez.

Sonrasında Everest, Annapurna gibi başka 8 bin üzeri tırmanışların yanı sıra dağ rehberi olarak yaşamına devam eder.

Tarih 2013’e geldiğinde Polonyalı dağcılar için yine Broad Peak yolu görünür. Ve genç dağcılara rehberlik etmesi için Maciej’e öneri götürülür. Beraberindeki diğer 3 dağcı ile birlikte 5 Mart 2013 tarihinde Broad Peak zirvesine ulaşan Maciej Berbeka, iniş sırasında ekip arkadaşı Tomasz Kowalski ile kaybolur. Ve iki gün sonra öldükleri ilan edilir…

You may also like...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.