Ihlara Vadisi ve Hasan Dağı

15/16 Temmuz tarihlerinde Ihlara ve Hasan Dağına gidiyoruz…
IHLARA VADİSİ: Aksaray İli, Güzelyurt İlçesi, Ihlara Kasabası’nda ve Hasan Dağı’nın kuzey doğusunda yer alır. Aksaray’a 40 km, Güzelyurt ise 7 km mesafededir. Rüzgarın esip esipte arada dinlendiği, Melendiz suyunun ise derin ve sessiz dik yamaçlı bir vadinin ortasından akarak, “Dönerek Akan Suyun Halkı”na “Peristrama” adını verdiği Ihlara Vadisi, İlk Hristiyanların vadi yamaçlarında oluşan tüfleri oyarak, kilise ve manastır yaptıkları mekanlar, Melendiz Nehrinin sularıyla bütünleşerek doğa harikası oluştururlar.

HASAN DAĞI: 3.268 Mt. yükseklikte ki Hasan Dağı, Aksaray il sınırları içinde bulunan volkanik bir dağdır. En son milattan önce 7500 yılında patladığı tahmin edilmektedir. Çatalhöyük’te bulunan Hasan Dağı’nı gösteren resimlerin tarihteki ilk manzara resmi olduğu düşünülmektedir. Hasan Dağı; ismini, târihte o yörede yaşamış bir evliyâ olan Hasan Dede’nin ölümünden sonra mezarının bu dağın zirvesine konmasıyla almıştır. İç Anadolu bölgesinin en görkemli dağlarından biri olarak kabul edilmesi, çevresinde ondan daha büyük dağların bulunmamasından kaynaklanır. Zirvedeki krater çukuru dağa uzaktan bakıldığında dâhi çok net bir şekilde görülebilmektedir. Açık havalarda zirvesinden Erciyes, Tuz Gölü ve Aladağlar net olarak görünmekte olup, dağcılığa ilk başlayanların rahat bir şekilde tırmanacağı bir dağdır.

14 Temmuz akşam saatlerinde yola çıkıyoruz ve sabah Ihlara’ya ulaşıyoruz. Yapacağımız kahvaltı sonrasında vadide doğa yürüyüşü yapıyoruz. 14 km olan vadi yürüyüşümüz sonrası akşam yemeğimizi yiyoruz ve Dere kenarına kurduğumz çadırlarımızda veya pansiyonda dinlenmeye çekiliyoruz. Sabah’a karşı 02:00’de uyanıp, aracımızla yürüyüşe başlayacağımız Hasan Dağı eteklerine ulaşıyoruz. Ve zirveye doğru yola çıkıyoruz. Dağa gelmeyecekler uyumaya devam ediyor ve günü bölgede gezerek geçiriyor. Zirve sonrası kampa iniyoruz, biraz dinlenip çantamızı topluyor ve geri dönüşe geçiyoruz. Gecenin ilerleyen saatlerinde İstanbul’da oluyoruz…

Teknik bir beceri gerektirmeyen ve doğada yürümekten keyif alan herkesin katılacağı bir faaliyettir…

Dağ faaliyeti için; 3 litre su ve bir kaç sandaviç ile atıştırmalıklar, Çadır, mat, uyku tulumu, bot türü bir ayakkabı, kask, baret, şapka, gözlük, baton, polar mont, yanınızda taşıyacağınız malzemeler için bir küçük sırt çantası, yağmurluk, eldiven, bere, fener, yedek kıyafet, tozluk, koruyucu krem gibi malzemeler ile sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz.
Malzeme eksiğ olanlara olanaklarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışacağız.

Etkinlik en az 10, en fazla 16 kişilik katılımda yapılacaktır…
Katılım için lütfen bilgilendirmeyi mail ile yapınız… ergun_2000@hotmail.com

Kıyafet seçiminde pamuklu, kot gibi çabuk kurumayan giysiler tercih etmeyiniz…

Bu tür doğa faaliyetleri; sağlık sorunları olanların katılımı için uygun değildir…
Bu tür doğa faaliyetleri; kendi doğası gereği zorluklar ve riskler içerir.
Belirtilen bütün koşullar (başlangıç ve bitiş saati, şehre dönüş saati gibi zamanlama, tahmini rota uzunluğu, hava durumu vb.) etkinlik günü ve etkinliğin yapıldığı bölgeye göre rehber insiyatifi ile sonradan değişiklikler gösterebilir.

Doğada asla çöp bırakmıyoruz…

*1618 sayili yasa kapsamina giren faliyetlerimiz Tursab; A Gurubu 9361 sayili seyahat acenta isletme belgesi ile yapilmaktadir.

Share this Post