Le Sommet des Dieux / The Summit of the Gods

Japon foto muhabiri Fukamachi, 1924’te yılında Everest’in kuzeydoğu yüzünde, arkadaşı İrvine ile birlikte zirve tırmanışı yaparken kaybolan George Herbert Leigh Mallory’ye ait olabilecek bir fotoğraf makinasının peşine düşer.

Makinayı Katmandu’da Thamel’in ara sokaklarında kendisine satmaya çalışan bir yerlinin elinden alıp uzaklaşan bir gölgenin peşi sıra bir dizi serüven böylece başlamış olur.

Fukamachi, dağcılığın tarihini değiştirebilecek fotoğraf makinesinin peşine düşer. Bu fotoğraf makinesi onu, yıllardır kayıp olduğuna inanılan dışlanmış ve gizemli dağcı Habu’ya götürür. İmkânsız fetihlerin peşindeki saplantılı dağcıların dünyasında çıktığı bu yolculukta Fukamachi’nin attığı her adım onu tanrıların zirvesine biraz daha yaklaştırır. Ve Mallory ve İrvine’nin izinde Everest’in duvarlarında zirveye doğru yola çıkarlar.

**********************************

George Herbert Leigh Mallory; Haziran 1924 yılında tırmanış arkadaşı Andrew Irvine ile birlikte Everest’in zirvesine doğru tırmanışa başlar. Malory bir kaç senedir ısrarla gidip geldiği bu yüksek dağlar bölgesinde dağa yaklaşım bölgesi, tırmanış rotası gibi çalışmaları nihayet tamamlamış ve artı zirveye yürüme zamanı gelmiştir.

Zirveye yürüyen ekibi en son gören kişi 8 Haziran 1924’te 8000 metrelerde zirveye göz atan Noel Odell’dir. Ve ekipten bir daha hiç bir görüntü ve haber alınamamıştır.

Taki; 1 Mayıs 1999’da Amerikalı dağcı Conrad Anker, Everest’in kuzey sırtında George Mallory’nin cansız bedenini bulana kadar. Mallory, sanki buz bir zemine uzanmışçasına zemin ile bütünleşmiştir.

“Mallory’nin açıkta kalan sırtının bozulmamış derisi o kadar temiz ve beyazdı ki, mermer heykel gibi duruyordu. Beline düğümlenmiş ipin göğsünde bıraktığı izler, Mallory’nin bir noktada olasılıkla boşlukta sallanarak sert bir şekilde düştüğüne dair ipucu niteliği taşıyordu. Beni en çok etkileyen şey, botunun bittiği yerden kırılmış olan sağ bacağının üzerine adeta korumak istermiş gibi sol bacağını atmış olmasıydı. Başına ne geldiği bilinmiyor ama yaşamının son bulduğu noktada, kısa bir süre için bile olsa, hayatta kalmış olduğu anlaşılıyor.” (Mark Synnott National Geographic)

“Mallory’nin yeşil camlı gözlükleri cebindeydi. Gözlüklere ihtiyacı olmadığı gece vakti aşağı indiği anlamına mı geliyordu bu? Saati bir ile iki arasında durmuştu ama gündüz müydü mü yoksa gece mi? Mallory zirveye ulaşması hâlinde karısının fotoğrafını orada bırakacağını açıklamıştı. Üzerinden fotoğraf çıkmamıştı.” (Mark Synnott National Geographic)

Bugün Everest’in zirvesine yürüyenler Mallory’nin o yıllarda yapmış olduğu dağa yaklaşım ve tırmanış rota çalışmalarını takip ederek zirveye çıkmaktadır.

1953 yılında Edmund Hillary ile Tenzing Norgay’in Everes’tin zirvesine ilk tırmanışçılar olarak tarihe geçmesi, belki Mallory’nin kayıp fotoğraf makinasından elde edilebilecek bir zirve fotoğrafı ile tarihi değiştirebileceğinden dolayı oldukça önemlidir.

Mallory ve İrvine’in yaşamlarını kaybetmelerine neden olan bu dağ hikayeleri daha önce; biyografi, belgesel, tarih türünde bir film olan The Wildest Dream ile perdeye taşınmıştı.

Ewan McGregor’un baş rol oynayacağı ve Doug Liman’ın yöneteceği, Mallory’nin Everest’in zirvesine ulaşma hikâyesinin anlatılacağı yeni bir filme ise 2023 yılı sonlarında çekilmeye başlayacak.

Le Sommet des Dieux
The Summit of the Gods
Süre: 93 dakika
Yıl – Ülke: 2021 Fransa
Tür: Animasyon Macera Dram
Oyuncular: Éric Herson-Macarel, Damien Boisseau, Elisabeth Ventura, Lazare Herson-Macarel, François Dunoyer, Luc Bernard, Marc Arnaud, Jérôme Keen

 

You may also like...