Özgürlük Sanatı – Voytek Kurtyka’nın Yaşamı ve Tırmanışları

Tüm zamanların en büyük dağcılarından biridir.

1947’de doğan Kurtyka, 1970’lerde ve 1980’lerdeHimalaya’da yapılan tırmanışları yeniden tanımlamış olan Polonya dağcılığının altın çağının, önde gelen isimlerindendi.

Dağcılıktaki yenilikçi yaklaşımı, Broad Peak zirvelerinin bir seferde peş peşe tırmanılması, Ço Oyu ve Şişapangma Dağları’nın gece-çıplak tarzında sürat çıkışları ve hepsinin ötesinde, Gaşerbrum IV Dağı’nın Batı Yüzü’nün alpin tarzdaki ilk çıkışı gibi ünlü tırmanışların gerçekleşmesini sağlamıştır.

Gaşerbrum IV Dağı’nda Avusturyalı Robert Schauer’le birlikte açtığı ve ‘Yüzyılın Tırmanışı’ diye adlandırılan rotanın 2017 yılı itibariyle henüz tekrarı yapılmamıştır.

Onun sıklıkla birlikte tırmandığı arkadaşları, Polonyalı Himalaya devi Jerzy Kukuczka, İsviçreli dağ rehberi Erhard Loretan ve İngiliz dağcı Alex McIntyre gibi döneminin dağcılık efsaneleriydi.

‘Piolets d’Or Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü (tırmanış dünyasının Oscar Ödülleri) kabul etmesi için yapılan birçok girişime karşılık, sonunda Kurtyka bu onuru 2016’nın ilkbaharında kabul etti.

Kendine özgü, katı kişiliğiyle sayısız röportaj, konferans ve festivale katılma davetini geri çevirmesine karşın, uzun zamandır beklenen yaşam öyküsünün kitaplaştırılması konusunda, uluslararası üne sahip ve ödüllü yazar Bernadette McDonald ile işbirliği yapmaya razı oldu.

Özgürlük Sanatı, uluslararası tırmanış dünyasının en saygın, anlaşılması zor ve münzevi dağcılarından birinin derin ve heyecan verici portresini sunuyor.

Özgürlük Sanatı, en dikkate değer tırmanışlardan bazılarını gerçekleştirmek üzere estetik kaygıların ve özgün bir tarzın peşinde koşan Voytek Kurtyka’nın, hayranlık veren karmaşık dünyasına ışık tutuyor… Sir Chris Bonington.

Dağcı, “I Chose to Climb” ve “Mountaineer” kitaplarının yazarı.

Ne efsane tırmanıcılar Voytek’ten daha efsanevidirler, ne de onların yaşam öykülerini yazanlar Bernadette McDonald’dan daha titiz, zarif ve bilgilidirler.

Bu kitap onun en iyi eseri olmuş… / Homer Kitabevi

You may also like...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.