St Paul Yolu / Kate Clow

Türkiye’de yaşayan pek çoğumuz için takil denilince akla, yürüyüş ve sporla ilgili aktiviteler pek gelmez. Çoğu insan tatilini deniz kenarında, güneşlenerek ve denize girerek geçirmek ister. Antalya’nın kuzeyinde, Göller Belgesinde uzun süreli (bir veya iki hafta) bir yürüyüş yapmak çoğu insana bir tatil planı gibi görünmeyebilir.
Tekrar düşünün. Torosların muhteşem ormanlarının arasından, muhteşem manzaralı karlı zirvelerin eteklerinden geçerek yürümek… Tarihin yüzyıllara meydan okuyan taşlarında yaşayan Roma yollarından antik şehirlere ulaşarak büyülü bir yolculuğa çıkma.. Bir elinizde kitap, diğerinde GPS veya basit bir pusula, sizler için dikkatle ve özenle işaretlenmiş patikalarda yolunuzu bulmak ve hedeflerinize ulaşmak… Bir tatil, daha ne kadar rahatlatıcı, tatmin edici ve kafa dinlendirici olabilir ki?
Türkiye’nin bu ikinci uzun mesafe yürüyüş rotası için ulaşımı kolay, tarihle dolu, farklı yer şekillerini barındıran ve uygarlığın şöyle bir dokunduğu bir bölge arıyorduk. Toroslar ve Göller Bölgesi tam aradığımız yerdi. Sonra buraya kimlerin bizden önce geldiğini hatırladık. Tarihsel ve kültürel arka planın da zengin olduğun gördüğümüzde, yeni bir yürüyüş rotası oluşmaya başlamıştı bile.
St Paul Yolu, Toros Dağları’nın dağ köylerini, motorlu taşıtlar gelmeden önce birbirine başlayan, göç yolları ve köy patikalarını izleyen yaklaşık 500 kilometrelik bir yürüyüşü rotasıdır. Grand Randonnee standartlarına göre yol işaretleriyle işaretlenmiş olan rota artık açılmıştır ve bu da rotanın rehber kitabıdır.

You may also like...