Summit Fever: Zirve Ateşi

Nefes kesen tehlike dolu sahneler ve görüntüler ile bir çok ders içeren bir dağcılık filmi daha bir kaç gün önce vizyona girdi.
Jean Pierre ve partneri Michael’in hedefi bir dizi tırmanış ile Mathernon, Eiger ve Mont Blanc zirvelerini tırmanmaktır. İlk hedefleri olan Mathernon’u sorunsuz olarak çıkarlar. Artık hedef Eiger zirvesidir.
Arkadaşları ve bir hız tırmanışçısı olan Demien Roux’un yeni bir rotada hızlı tırmanışını dürbün ile izlemeleri ve onun düşerek ölmesi bir süre için planların aksamasına neden olur.
Açık ve sıcaklığın arttığı bir havada; bir dağ rehberi olan Leo ve kadın arkadaşı Natascha’ın da ekibe katılması ile Eiger tırmanışına başlarlar. İkişerli olarak ipe giren ekipte önde giden Leo ve Natascha; yumuşayan karın gevşettiği taşlar nedeni ile düşerek uçurumdan aşağıya doğru gözden kaybolurlar. Yukarıdan yanına düşen arkadaşlarının düşürdüğü taşlardan yaralanan Michael için, arkalarından bakmak dışında elinden bir şey gelmez. Yardım istedikleri arama kurtarma ekibi bulundukları yerden helikopter ile Jean Pierre ve Michael’i kurtararak güvenli bölgeye götürür.
Önce Demien, sonra Leo ve Natascha’nın ölümü ve kadın arkadaşı İsabelle’nin tedirginliği; Michael’in bütün motivasyonunu sıfıra indirir. Ve Jean Pierre’e onunla “Beyaz Dağ” Mont Blanc’a tırmanamayacağını söyler. Bu tırmanışı çok isteyen ve hazırlanmış olan Jean Pierre hayal kırıklığı içinde kendine yeni partner arayışına girer. Jean Pierre’in yeni ekibi bir snowboard sporcusu olan Rudi ve kadın arkadaşı Bea’dır artık.
Yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan bu ekip ile Jean Pierre’in Mont Blanc tırmanışında başarılı olamayacağını düşünen Michael; İsabelle’nin bütün engellemelerine rağmen yeniden ekibe dahil olur.
Ekip Beyaz Dağ’a tırmanmaya başladığında hava oldukça iyidir. Ancak yukarıdan düşen taşlardan ilerde iki kişilik bir ekibin daha olduğunu anlarlar. Bir süre sonra yukarıdaki ekip düşme yaşar ve birisinin bacağı kırılır, çakılıp kalırlar. Düşen taşlar aynı zamanda Bea’nın kolunun kırılmasınada neden olmuştur.
Ve hava birden döner. Dağ grubunun başka yerinde olan fırtına hızla onlara yaklaşır. Aşağı inmenin koşulları yoktur ve her yerden çığlar akmaktadır. Tek çıkış yolu zirveye doğru devam etmektir. Çünkü bu koşulda arama kurtarma ekipleri gelmeyecektir ve bütün helikopterler yere indirilmiştir. Ve umutsuz bir bekleyişle İsabelle ulaştığı zirvedeki kurtarma kulübesinde çaresizlikle arkadaşlarını beklemektedir.
Önlerinde olan ve birisinin ayağı kırık olan iki kişilik ekip umutsuzca sabahı bekleyeceklerini o vaziyette kımıldamalarının mümkün olmadığını söyler. Mermi gibi her taraftan gelen yıldırımlar ve hava koşullarında ölüm onlar için kaçınılmazdır.
Yıldırım ve çığlar ile yükselirlerken bir süre sonra Bea bir yıldırım düşmesi ile uçurumdan aşağı uçar gider. Ekip şok içindedir ve hayatları için dağ ile, fırtına ile bir mücadele içinde zirveye ulaşırlar.
Yaşanan bir tartışma sonrası ip birliğinden çıkan Jean Pierre bir buzul çatlağına düşer ve yaralanır. Aşağı inen Michael, Jean Pierre’nin çok kötü yaralandığını görür. Rudi’nin yardımı ile yukarı çıkardıkları Jean Pierre hareketsizdir ve bir süre sonra hayatını kaybeder…
Zirvede bulunan kurtarma kulubesine ulaşan Michael ve Rudi ise donmak üzeredir…

Yönetmen: Julian Gilbey
Süre: 115 dakika
Yıl – Ülke: 2022 İngiltere
Oyuncular: Ryan Phillippe, Freddie Thorp, Michel Biel, Mathilde Warnier, Hannah New, Théo Christine, Gianmarco Saurino, Laura Ferries, Jake J. Meniani, Nancy Tate

You may also like...